Medarbetare

Vi på Plan

Axel Ågren

Ekonomi och kundservice

axel.agren@plan.se

Pär Bergstedt

Ansvarig Produktionslogistik CPIM-programmet

par.bergstedt@plan.se

Pia Anhede

Ansvarig Leanutbildningar

pia@anhede.com

Joakim Hillberg

Ansvarig Leanutbildningar

joakim@hillberg.com

Rikard Sjöström

Ansvarig Leanutbildningar

rikard.sjostrom@leancompetence.se

Styrelsen

Christina Broms

Styrelseordförande

christina.broms@getinge.com

Joakim Hillberg

joakim@hillberg.com

Pär Bergstedt

par.bergstedt@plan.se

Ritva Rosenbäck

ritva@flowistics.se

Region syd

Mikael Thulin

Regionordförande

miki@mikadokonsult.com

Leena Kossila

Kommunikation

leena.kossila@mps-affarssystem.com

Region väst

Michael Björkman

Regionordförande

michael.bjorkman@kghcustoms.com

Linea Kjellsdotter-Ivert

linea.kjellsdotter@vti.se

Region mitt

Henrik Karlsson

Regionordförande

henrik.karlsson@implema.se

Micael Thunberg

micael.thunberg@liu.se

Region öst

Jonas Nilsson

Regionordförande

jonas.nilsson@galderma.com

Gustav Tjernberg

gustav@tjernberg.com

Fredrik Bergvall

bergvall88@gmail.com

Sophie Tärnström

sophie.tarnstrom@gmail.com

Johan Blomqvist

jbmejl@gmail.com

Region norr

Anders Sörqvist

Regionordförande

anders.sorqvist@itid.se

Diana Chronéer

diana.chroneer@ltu.se

Anders Segerstedt

anders.segerstedt@ltu.se

Våra lärare

Olof Andersson

Olof har sin bakgrund inom telekom-industrin hos Ericsson, Solectron och Flextronics. Olof har mångårig erfarenhet av lean, både nationellt och internationellt. Arbetar idag på Ma4 Nordic som verksamhetskonsult med inriktning mot utbildning och implementation av lean inom företag och organisationer.

Pia Anhede

Pia är konsult sedan drygt 20 år med inriktning mot implementation av lean. Hon har erfarenhet från längre förändringsprojekt inom både produktion och service. Pia har jobbat i mer än 30 företag i över tio länder. Civilingenjör från Chalmers.

Pär Bergstedt

Pär har en bakgrund som planeringschef och arbetar idag med rådgivning och utbildning inom logistik- och produktionsutveckling i egen verksamhet.

Per Englund

Per har ca 20 års erfarenhet av att arbeta med Lean. Per har sin bakgrund från fordonsindustrin, från företag som Scania, SAAB och Finnveden. Han arbetar idag som konsult på Real Consulting med inriktning mot service och administration.

Joakim Gustafsson

Joakim arbetar som Business Relations Manager och verksamhetskonsult med fokus på SCM och dess IT-stöd. Han har erfarenheter från systemimplementeringar för kunder till Consafe Logistics och PipeChain, samt från affärs- och logistik-utveckling hos Fujitsu. Civilingenjör från Linköpings Tekniska Högskola och Technische Universität Darmstadt.

Joakim Hillberg

Joakim är konsult sedan drygt 20 år med inriktning mot implementation av Lean. Han har huvudsaklig erfarenhet från längre förändrings-projekt inom både produktion och service. Joakim har jobbat i mer än 30 företag i över tio länder och är civilingenjör från Chalmers och MBA från INSEAD.

Jan Holm

Jan har under 25 år arbetat med konceptutveckling, effektiv kundhantering och logistik inom återförsäljarnätverk i bilindustrin med fokus på att skapa lojalitet bland personal och kunder. Mycket erfaren inom lean för serviceverksamheter och sjukvården.

Oskar Jellbo

Oskar är universitetslektor i industriell logistik vid Högskolan Väst i Trollhättan. Han har undervisat i logistik sedan 1992. Bakgrund från arbete med inköp på Saab Automobile. Han är certifierad enligt APICS CPIM och APICS CSCP.

Mikael Thulin

Mikael har bred erfarenhet av affärs- och verksamhetsutveckling från Siemens-Elema, Electrolux och Ericsson. Han arbetar idag på Tekniska högskolan i Jönköping. Certifierad enligt APICS CFPIM och APICS CSCP.

Patrik Jonsson

Patrik är professor i operations & supply chain management vid Chalmers. Han har publicerat flera uppskattade böcker, bla. Logistics and Supply Chain Management. Han är certifierad enligt APICS CFPIM och APICS CSCP.

Leena Kossila

Leena är egenföretagande konsult med inriktning på logistik och affärssystem. Hon har arbetat på Rolls-Royce med ansvar för MPS- och affärssystem. Certifierad enligt APICS CPIM och APICS CSCP.

John Wedel

John arbetar på Business Region Göteborg samt ansvarar för forskningsstiftelsen LTS. John är tekn dr från Chalmers och har tidigare arbetat på bl a Chalmers, Schulstad, Schenker AB och WSP. Är certifieriad enligt APICS CPIM.

Stig-Arne Mattsson

Stig-Arne är teknologie licentiat i produktions-ekonomi. Han har mångårig erfarenhet som verksamhetskonsult med inriktning på material- och produktionsstyrning. Han har författat flera artiklar och böcker inom logistikområdet. Certifierad enligt APICS CPIM, APICS CSCP och ELA ESLog.

Hans-Göran Melander

Hans-Göran har mångårig erfarenhet av produktionsflöden och lagerstyrning både i Sverige och utomlands. Arbetar idag som konsult på Imloq AB. Är certifierad enligt APICS CFPIM och APICS CSCP.

Jan Olhager

Jan är professor i strategisk produktionslogistik vid Lunds universitet. Han har publicerat ett flertal artiklar och böcker inom området och är certifierad enligt APICS CFPIM.

Joakim Wikner

Joakim är professor i logistik med erfarenhet av verksamhetsutveckling och affärssystem på nuvarande Infor och IFS. Han är certifierad enligt APICS CPIM, APICS CSCP och ELA ESLog.

Anders Sörqvist

Anders är konsult inom logistik och produktion i 15 år. Undervisar regelbundet vid avdelningen för industriell logistik vid Luleå Tekniska Universitet och är Leancoach i norr inom Produktionslyftet. Civilingenjör Industriell ekonomi.

Högskolekontakter

Robin Hanson

Chalmers tekniska högskola

robin.hanson@chalmers.se

Peter Rosén

Handelshögskolan vid Göteborgs universitet

peter.rosen@handels.gu.se

Daniel Ekwall

Högskolan i Borås

daniel.ekwall@hb.se

Sandor Ujvari

Högskolan i Skövde

sandor.ujvari@his.se

Oskar Jellbo

Högskolan Väst

oskar.jellbo@hv.se

Martin Hunter

Handelshögskolan vid Örebro Universitet

martin.hunter@oru.se

Magnus Wiktorsson

KTH Syd Södertälje

magwik@kth.se

Bo Lennart Andersson

Högskolan i Gävle

bo_lennart_andersson@hig.se

Pejvak Oghazi

Södertörns Högskola

pejvak.oghazi@sh.se

Helena Forslund

Linnéuniversitetet

helena.forslund@lnu.se

Björn Oskarsson

Linköpings Universitet

bjorn.oskarsson@liu.se

Leif-Magnus Jensen

Internationella handelshögskolan, Högskolan i Jönköping

leif-magnus.jensen@ju.se

Fredrik Tiedemann

Tekniska högskolan i Jönköping

fredrik.tiedemann@ju.se

Mats Johnsson

Lunds Tekniska högskola

mats.johnsson@plog.lth.se

Peter Berling

Lunds Tekniska högskola, Teknisk ekonomi och logistik

peter.berling@iml.lth.se

Anders Segerstedt

Luleå Tekniska Universitet

anders.segerstedt@ltu.se

Carl-Magnus Carlsson

Malmö Högskola

carl-magnus.carlsson@mah.se

Fredrik Eng Larsson

Stockholms universitet

fredrik.englarsson@sbs.su.se